Granule pro zakrslé králíčky - seznam doporučených granulí

Bezobilné granule pro králíčky

Na této stránce najdete seznam vhodných granulí pro zakrslé králíčky. Ano, je jich jen 5, těch pět, co jsou v obrázku nad tímto textem. Politováníhodné číslo vzhledem k tomu, že existují desítky dalších krmiv pro králíčky. Bohužel však ostatní granule a směsky jsou svým složením spíše nevhodné, někdy i dost zdraví škodlivé. Vždy tedy čtěte složení, nevybírejte jen podle obalu nebo toho, že to králíčkům "chutná".

Potřebuje vůbec králíček granule?

Ne, nepotřebuje. Granule vznikly z důvodu pohodlí a méně práce při krmení, a to původně pro králíky na výkrm, kteří se dožívají sotva pár měsíců. Pokud králíčkovi zajistíme zdravou a pestrou přirozenou stravu, nemusíme vůbec dávat granule (tedy průmyslově zpracovanou stravu s často dost neznámým složením). Granule můžeme dávat i třeba jen jako pamlsek.

Přirozená strava je vždy lepší, je méně koncentrovaná (delší čas žvýkání, víc přijaté vlákniny) a mnohem zdravější, obsahuje přírodní vitamíny, enzymy a komplexy živin, které už v granulích nejsou. U granulí neznáte původ surovin, kvalitu a vlastně často ani to, co v nich přesně je. Granule prochází průmyslovým zpracováním, extrudované prochází tepelnou úpravou, surovinami často bývaji vedlejší odpadní produkty z rostlinné výroby a přidané vitamíny jsou syntetické. Proto raději přirozenou stravu, u které znáte původ a kvalitu. V sezóně do jídelníčku zařadíme např. listovou zeleninu, čerstvé bylinky a větve a na zimu nasušíme zásoby.


Základní parametry granulí

Hrubá vláknina 20% a více
Bílkoviny (proteiny) 11-14% (max. do 16% pro juniory,
tj. do cca 5-7 měsíců věku)
Vápník (Ca) 0.5 - 1 %
Fosfor (P) 0.4 - 0.8 %
poměr Ca:P 1.5:1 až 2:1
Tuky 1 - 3 %

Tyto parametry ale nejsou vše, důležitější je znát kompletní složení. Preferujte granule s dobře vypsaným složením, ve složení granulí by měly být spíše traviny (hlavně bojínek) a bylinky místo vojtěšky, a raději kousky stébel než drcená moučka. Granule nemusí obsahovat desítky různych dochucovadel, sladkosti, sůl, výlisky, apod., ani zeleninu a ovoce, které ve zpracované granuli už nemá takovou hodnotu jako v čerstvém stavu (raději je podáváme čerstvé a kvalitní).

Granule bohužel často obsahují spoustu surovin, které vznikají jako vedlejší odpadní produkty při nejaké výrobě (jsou levné), jako je zpracování rostlin a zeleniny, výroba papíru, piva, odšťavňování ovoce a zeleniny, lisování olejů ze semen, slupky luštěnin a obilí apod. (tzn. rezidua pesticidů, zbytky chemikálií z výroby).

U zahraničních granulí čtěte i originální anglické popisky na obalu, bohužel české překlady nebývají kompletní (často v nich chybí třeba barviva a konzervanty) nebo jsou dokonce nesprávně přeložené.


Co jsou tak často používané Vedlejší produkty rostlinného původu?
- jsou to blíže nespecifikované části rostlin (dle definice konkrétně zeleniny, luštěnin, olejnatých semen a obilovin), které vznikají zpracováním rostlin a zeleniny pro lidskou potřebu
- často se tedy jedná o laciný "odpad" z průmyslového zpracování rostlinných surovin, a ten může být pokaždé jiný v závislosti na dostupnosti, sezóně a hlavně ceně výkupu, proto se používá tento obecný vše zahrnující název
- nemusí jít vždy o špatnou kvalitu, ale pokud výrobce používá kvalitní suroviny, ve složení se přesným popisem spíše pochlubí
- někdy označené také jako deriváty rostlinného původu
Jakým granulím se vyhnout?• pokud ve složení najdete:
obiloviny, cereálie, mouka, kukuřice, sója, hrách a další luštěniny, svatojánský chléb, kukuřičný nebo bramborový škrob, mléko a mléčné výrobky (je např. v granulích Apetit), oříšky, sůl, živočišné složky apod.., hlavním složením by neměla být ani zelenina, vojtěška nebo vojtěšková moučka
• pokud obsahují sytě barevné kousky a křupky (obsahují jedovatá syntetická azobarviva.. proč vůbec jsou v krmivech pro zvířata?!)
• všem směskám s obilím, semínky, sušeným ovocem apod.
• všem výkrmovým granulím typu Berkel, Mifuma, Energys Champion, Deukanin
• pokud obsahuje expelery, výlisky, pokrutiny, tedy zbytky po lisování surovin, např. olejů, bohužel se často lisuje chemickou cestou a zbytky mohou obsahovat rezidua chemikálií, ve slupkách ovoce a zeleniny zase bývaji rezidua pesticidů
•  všem granulím, které mají vysoký obsah bílkovin (16% a více) a obsah nízký obsah hrubé vlákniny (pod 20%)
• pokud na obale není uvedené přesné kompletní složení ani nutriční hodnoty


Co je popel ve složení?
popel nebo též popeloviny označuje to, co by zbylo po spálení krmiva, tedy anorganickou část (tj. minerální látky jako je třeba sůl, vápník, fosfor atd.)

Co jsou (pivovarské) kvasnice?
jedná se o sušené kvasinky Saccharomyces cerevisiae, odpadní druhotná surovina vznikající při výrobě piva, jsou zdrojem aminokyselin, vitamínů, minerálů a dalších nutričních látek (v aktivní formě jsou pak v probiotických přípravcích - více bude popsáno na stránce probiotik)


NIKDY nedávejte králíčkovi granule s antikokcidiky (označ. též kokcidiostatiky nebo léčivy) ani konzervanty !!!
granule by měly tvořit maximálně cca 5% z celého jídelníčku králíčka
hlavní a nejdůležitější složkou je seno/tráva, bylinky, listí a větve; seno musí mít králíček nonstop neomezeně a pohodlně k dispozici
Lisované vs. extrudovane?

Lisování
probíha za studena, sušené (doufejme, že šetrně) byliny a zelenina jsou tlakem slisovány, během procesu dochází k přirozenému zahřátí obvykle na teploty kolem cca 45-60°C

Extruze (extrudace) probíhá za extrémně vysoké teploty a tlaku (120-300°C)
• na vstupu extrudéru je sypká směs, která prochází válcem se šnekem, který směs stlačí a prudce zahřeje, dojde ke zmazovatění škrobů a denaturaci bílkovin, směs ztekutí, na výstupním konci pak přes tvarovou matrici vychází tekutá horká hmota podobná kaši, která v důsledku náhlého snížení tlaku a teploty (odpaření vlhkosti) expanduje (nafoukne se, jako např. křupky)
• extruze zvyšuje glykemický index i jinak zdravých surovin (brzký pocit hladu, zátěž na slinivku) a může snižovat obsah hrubé vlákniny, ničí beta karoten, lysin
• v potravinách s obsahem škrobu vzniká akrylamid (2A - potenciální karcinogen)
• jak vypadá přístroj na extruzi, proces výroby takových granulí a vzniklá horká kaše (mňamka) se můžete podívat třeba tady, tady, nebo tady (toto video sdílel Nutrin)
* pozn. mimo téma - ze stejných důvodů nejsou zdravé ani extrudované potraviny pro lidi (křupky, knackebrotty, dětské instantní kaše, cereálie, pufované obilniny apod.)


Juniorské granule?
není vůbec nutné kupovat juniorské verze granulek, i mladým králíčkům můžete dávat "dospělácké" granule, jejich složení je často velmi podobné, mladí králíčci mají jen větší potřebu bílkovin a vápníku, kterou snadno doplníte přirozenou stravou, třeba bylinkami, jetelovinami, lisovanou vojtěškou (pozor - neplést s vojteškovými kroužky, které jsou z obilí, a ani nedávat minerální kostky)


Jak na nové granule přejít?
• přechod na nové granule by měl být postupný - přidejte k původním granulím a ty postupně během 1-2 týdnů ubírejte
• v případě zažívacích problémů nebo krmení směskami či jinými nevhodnými granulemi, vyřaďte toto nevhodné krmení ihned (nechejte jen seno) a postupně přidávejte nové granulky (často platí raději žádné granule než nevhodné)


Králíček bezobilné granule nechce jíst
• králíčkům někdy trvá déle, než nové krmení ochutnají (týdny i měsíce), zvlášť při přechodu z nevhodných směsek - vytrvejte!
• udělejte zbytek jídelníčku pestřejší, doplňte jej o více listové zeleniny, čerstvých i sušených bylinek a listí
• u lisovaných granulek pomáha je ze začátku trochu nalámat a rozdrtit kleštěma/kladívkem, pokud si do nich nechtějí ani kousnout
• extrudované často chutnají napoprvé více, můžete vyzkoušet nejdřív tyto a pak postupne přejít na lisované


Můžete míchat víc druhů granulí dohromady, neměly by se ale často střídat.
Které bezobilné granule jsou nejlevnější?
Versele Laga Crispy Pellets ve 25 kg balení za 899 Kč + poštovné na kralici.cz
a za 919 Kč tady (poštovné zdarma), tj. za cca 36 Kč/kg

Proč nedávat směsky?
• obsahují naprosto nevhodné složení, směs vysoce energetického krmení jako jsou zrní, sušené ovoce a zelenina, různá semínka, smažené banány, oříšky
• králíci si ze směsí vybírají, co jim chutná nejvíce, strava je pak nevyvážená, především minerály (vede ke zdravotním problémům)
• energetické krmení vede k obezitě a k omezení konzumace sena a k následným problémům s trávením a zoubky

Proč nedávat obilné granule nebo zrní?
• obilí není přirozenou ani nutnou součástí jídelníčku králíků (proč jej chovatelé dávají? protože se to tak dělá, protože se obilí dávalo vždy, na výkrm)
• obsahuje málo hrubé vlákniny a nadbytek škrobu
• škrob způsobuje velkou škálu problémů - je živným substrátem pro nežádoucí mikroorganismy ve střevech, má negativní vliv na přirozené pH ve střevech a tedy i zdravou střevní mikroflóru, kvasí a vede k nadýmání, nadbytek energie vede k obezitě, nedostatečnému příjmu sena a tedy vlákniny (problémy s trávením), nedostatečnému žvýkání a tedy problémům se zoubky (přerůstání stoliček), nadměrný obsah škrobu je jednou z nejčastějších příčin úhynu králíčků

přečtěte si také tento článek: Proč NE obilovinám?


Proč je tu jen 5 druhů granulí, když se jich prodávají desítky?
Protože výrobci jiné, kvalitní a zdravé, prostě nevyrábí. Většina z nich zůstala u stylu výkrmovek a směsek. Pokud se objeví nové dobré granule, budou do seznamu přidány :)


Které jsou tedy nejlepší?
Asi zatím vede JR Farm Grainless díky vypsanému složení, obsahu bojínku, dalších travin a bylinek a nutričním hodnotám, a také verzi pro chovatele (15kg balení)


Proč tu nejsou všechny bezobilné granule?
kvůli nedobrému složení
Nutrin Grain Free se sice pyšní nápisem bezobilné, ale hned na třetím místě ve složení je rovnou bramborový škrob (důvodem proč volíme bezobilné granule je právě nadbytek škrobu v obilovinách, takže přidávat samotný škrob do bezobilných granulí je poněkud scestné); na první verzi obalu bylo uvedeno ve složení u zeleniny min. 8 %, ale na obale je velká nálepka "55% fresh vegetable" (55% čerstvé zeleniny), což působí dost podivně, navíc po extruzi už fresh zelenina moc fresh nebude, zeleninu preferujte skutečně fresh, tedy čerstvou nebo doma sušenou
Selective Grain Free tu není kvůli obsahu hrachu (moučka a vločky) a sóji (geneticky modifikované)

Vhodné bezobilné lisované granule


JR Farm Grainless Complete
složení:
Bojínek luční, srha laločnatá, lipnice luční, jitrocel, červený jetel, kostřava luční, kontryhel, hrachové vločky, kostičky mrkve, vločky z bobu, kostičky pastináku, máta peprná, fenykl, kostičky jablek, lněné semínko, listy pampelišky, kostičky červené řepy, listy žahavé kopřivy, okvětní lístky heřmánku, černucha.

vláknina 21.5 % vápník Ca 0.5 % vitamín A 10000 UI
bílkoviny 11 % fosfor P 0.3 % vitamín D 1000 UI
tuk 2.9 % poměr Ca : P 1.67 : 1 vitamín E 40 mg

+ lisované a bezobilné - hrachové vločky, vločky bobu
+ obsah bojínku  
+ poctivě rozepsané složení  

balení: 1.35 kg, 3.5 kg, 15 kg | kralici.cz | heureka.cz


Beaphar Nature
složení:
Vedlejší produkty rostilnného původu (seno z bojínku lučního 65%, bylinné seno 10%, kořen čekanky 5%, inulin 0,2%, Yucca Schidigera 0,05%, extrakt ze semen hroznového vína 0,01%), semena, ovoce (jablka 5%), bílkovinné extrakty ze zeleniny, minerální látky, řasy (Spirulina 0,01%). Oregano 120 mg/kg.

vláknina 25 % vápník Ca 0.6 % vitamín A 12000 UI
bílkoviny 13 % fosfor P 0.4 % vitamín D 1000 UI
tuk 3 % poměr Ca : P 1.5 : 1 vitamín E 130 mg

+ lisované a bezobilné - nejasné složení (vedlejší produkty...)
+ vyšší obsah vlákniny  
+ vyšší obsah bojínku  

balení: 1.25 kg, 5 kg | kralici.cz | heureka.cz

verze Beaphar Nature Junior se téměř neliší, má jen méně vit. A a E, a méně bojínku


Vitakraft - Vita Verde Nature Dinner - All in One
složení:
Vedlejší produkty rostilnného původu (vojtěška 21,8 %, sušená tráva a bojínek 10,6 %, slunečnicové slupky, lněné pokrutiny), inulin 2%

vláknina 23 % vápník Ca   vitamín A 12000 UI
bílkoviny   fosfor P   vitamín D 900 UI
tuk   poměr Ca : P   vitamín E  

+ lisované a bezobilné - průměrné složení - vojtěška, pokrutiny
+ obsah travin a bojínku  
   

balení: 800 g | kralici.cz | heureka.cz


Versele Laga Crispy Pellets
složení:
Vedlejší produkty zeleninového původu, zeleninové bílkovinné extrakty, bylinky, semena, minerály, frukto-oligosacharidy, jukový extrakt.

vláknina 20.5 % vápník Ca 1 % vitamín A 10000 UI
bílkoviny 15 % fosfor P 0.5 % vitamín D 1200 UI
tuk 2.5 % poměr Ca : P 2 : 1 vitamín E 80 mg

+ lisované a bezobilné - trochu vyšší obsah bílkovin
+ dobrá cena za 25 kg balení - vyšší obsah vápníku (ve srovnání s ostatníma)
  - nejasné složení (vedlejší produkty...)

balení: 2 kg, 4 a 10 kg | kralici.cz | heureka.cz

! pozor na záměnu s VL Crispy Muesli, má velmi podobný obal, jedná se ale o nevhodnou směsku

 

Vhodné bezobilné extrudované granule


Versele Laga Cuni Complete
složení:
Vedlejší produkty rostlinného původu (10% bojínek, různé druhy trav a bylin), rostlinné bílkovinné extrakty, zelenina (4% mrkev), semena (2% lněné semeno), minerální látky, fruktooligosacharidy (0,3%), aksamitník*, juka.

* předpokládám mylný překlad z anglického Marigold, a tedy místo mírně jedovatého aksamitníku granule obsahují spíše měsíček lékařský (s českými překlady u krmiv si bohužel výrobci a distributoři hlavu nelámou a nikdo to neřeší! a to ani přes opakované dotazy a upozornění)

vláknina 20 % vápník Ca 0.6 % vitamín A 10000 UI/kg
bílkoviny 14 % fosfor P 0.4 % vitamín D 1200 UI
tuk 3 % poměr Ca : P 1.5 : 1 vitamín E 80 mg

+ bezobilné - extrudované
  - nejasné složení (vedlejší produkty...)

balení: 500 g, 1.75 kg, 8 kg* | kralici.cz | heureka.cz

*8 kg balení má univerzální obal "Herbivores", což je často matoucí - viz obrázek vlevo

verze Cuni Complete Junior má víc bílkovin (17%), vápníku (1%), fosforu (0.8%), vit. A, D3, E, železa, jódu, mědi, manganu, zinku a selenu, a zřejmě víc vojtěšky
verze Adult má zase v seznamu složení navíc zeleninu, ale vzhledem k hlavnímu neurčitému složení "vedlejší produkty rostlinného původu", je těžké skutečně porovnávat
+ granule Junior jsou menší (tenší) oproti verzi Adult a Sensitive
verze Cuni Complete Sensitive má méně tuku (2.5%), bílkovin (13%), navíc ale obsahuje ovoce (to zrovna není moc vhodné pro citlivé zažívání)

 


Cunipic Alpha Pro
složení:
Bojínkové seno, seno vícedruhové, hrachová vláknina, vedlejší výrobky rostlinného původu, slunečnicové slupky, vitamíny, minerální látky, slunečnicový olej, brusinky, prebiotika, L-lysin, extrakt z juky.

vláknina 26 % vápník Ca 0.6 % vitamín A 22000 UI/kg
bílkoviny 13.32 % fosfor P 0.36 % vitamín D 1250 UI/kg
tuk 2.3 % poměr Ca : P 1.67 : 1 vitamín E 50 mg/kg

+ bezobilné - extrudované
+ vyšší obsah vlákniny ? vysoký obsah vitamínu A
  - nejasné složení (vedlejší produkty...)
  - Cunipic nereaguje na dotazy ohledně teploty zpracování

balení: 0.5 kg, 1.75 kg | kralici.cz | heureka.cz

verze Alpha Pro Junior má navíc vojtěšku, sójový koncentrát, mrkev a směs bylin
má víc bílkovin (15.36%), méně hrubé vlákniny (23%) a olejů (2.07%)

výrobce na obale uvádí "vyrobeno za nízké teploty", na opakované dotazy jak nízké však vůbec nereaguje